MERKEZ ORTAOKULU "KODLAMA ATÖLYESİ" AÇILDI
"Geleceğin Yazılımcıları Rize'de Yetişiyor" sloganı ile Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ın himayesinde yürütülen "Kodla Rize" projesi kapsamında oluşturulan atölyelere bir yenisi daha iyiderede eklendi.
Robotik malzemeler ile kodlama eğitimi ve STEM projelerini hayata geçirilebilecek alt yapıya sahip atölyenin açılışında İYİDERE BELEDİYE BAŞKAN AHMET METE, yapmış olduğu konuşmada yaşadığımız yüzyılın en büyük gereksiniminin teknolojik gelişmeler olduğunu belirtti ve öğrencilerimizin erken yaşlarda teknoloji ile tanışmalarına vesile olan KodlaRize Projesi için Vali Erdoğan BEKTAŞ´a teşekkür etti.
Rize Milletvekili HİKMET AYAR yapılan bu çalışmanın özünde Rizemizi ve daha sonra ülkemize hayırlı olmasını diledi. Geleceğimiz olan gençlerimizin eğitimine katkı sunan bu tür projelerin ilimizde yapılıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren AYAR, ” İyidere ilçemizde açılan kodlama atölyesinin güzel hizmetler vermesini arzu ediyoruz” dedi.

Her geçen gün yeni bir kavramla yüzleştiğimizi, toplum olarak bilim ve teknolojide yaşanan bu gelişmelerin dışında kalamayacağımızı belirten Rize Valisi Erdoğan Bektaş, “Milli Eğitim Bakanlığının müfredatında yer almamasına rağmen biz Rize’de 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kodlama eğitimi projesine başladık. Artık teknoloji üreten donanımlı kişilere olan talep büyük oranda arttı ve dünya çapında mevcut sistemler bu talebi karşılayamamaya başladı. Üniversiteler bilgisayar bilimleri alanında daha fazla öğrenci istiyor. İnternet ve yazılım şirketleri daha fazla yazılımcıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bunları karşılamanın yolu gelecek nesilleri bilgisayar bilimleri ve kodlamayla erkenden buluşturmaktan geçiyor.” İfadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından atölyenin açılışı gerçekleştirildi. Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Millet Vekili HİKMET AYAR , İyidere KaymakamıORHAN ALTUN ,   İyidere Beledie Başkanı AHMET METE , atölyeyi gezerek öğrencilerin hazırlamış oldukları kodlama projeleri hakkında bilgiler aldı.