İyidere belediyesi  tarafından düzenlenen "10. Geleneksel Hamsi Beraberliği Şöleni’nde hazırlanan iki ton hamsi, bir saatte tükendi.

Sahil Parkı'ndaki festivalde, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete ve İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, ızgaraların başına geçerek hamsi pişirdi.

İyidere Belediye Başkanı Mete, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl hamsi şöleninin 10'uncusunu düzenlediklerini söyledi.

Bu yıl hamsinin az avlandığını ifade eden Mete, "Hamsiyi Trabzon'dan aldık. İki ton hamsiyi pişirip etkinliğimize katılan vatandaşlarımıza ikram ettik." dedi.

Başkan Mete, amaçlarının birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu belirterek, "Karadeniz'i meşhur olan hamsisi ile daha iyi tanıtmak istiyoruz. Sosyal belediyeciliği tam anlamıyla uygulamaya çalışıyoruz. Her yıl çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl da altı  çeşit dalda hamsi yemeği ve hamsi yeme  yarışması düzenledik. Bu da etkinliğimize  bir renk kattı." diye konuştu.

Yemek yarışmasında bizlere biri biriden güzel ikramlarda bulunan yarışmacıların değerlendirmesini

Yemek tarihi araştırmacısı sayın Aylin Doğan

İl kültür müdür yardımcısı  Enver Torak

İyidere halk eğitim müdür yardımcısı sayın SinemTelci

İyidere M.T:A:L yiyecek içecek alan şefi sayın Resul Akbaş  jüri olarak seçildi.

. Hamsi ikramının ardından yarışmada dereceye girenlere  ödülleri takdim edildi

 

Hamsili Pilavı: Nurşen Şamlı

Hamsikoli: Sevgi tüfekçi

Hamsi Kulimikasi : : Şuayip Kardaşlar

Kiremitte Hamsi : Binnaz Erkut

Hamsi Tava: Fatma Mete

Hamsi yeme yarışması: Yusuf Kanbur ;  ödülü alan yarışmacılar oldu .

Etkinliğe, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.